Tisztelt Magyar Közösség, Tisztelt Szemerei János Püspök Úr!

Tisztelt  Molnár-Veress Pál Lelkész Úr! Tisztelt Pőcze István Lelkész Úr!

Szeretettel küldöm Önöknek ezen az ünnepi istentiszteleten üzeneteimet.

 

Ez a tizenkettedik év, hogy december 2-a körül a gyönyörű strängnäsi dómban megtartják a mártírok istentiszteletét, a svédországi magyarok protestáns közösségének ünnepi összejövetelét. Amikor 12 évvel ezelőtt az első ilyen alkalom volt, talán még nem is gondolták, hogy ebből olyan szép és erős hagyomány lesz, hogy azt még egy ilyen furcsa év mint a 2020-as, sem tudja megtörni. Magyarország nagyköveteként gratulálok ehhez! Remélem, hogy sokan követik az istentiszteletet a technika adta lehetőségen keresztül az otthoniakból és köszönet a közösség vezetőinek, hogy ezt megteremtették.

 

Sajnos nem személyesen, hanem ebben az üzenetben szeretném kifejezni nagyrabecsülésemet az erős és összetartó, egymás segítő, a haza iránt elkötelezett svédországi magyar protestáns közösségnek és a magyarságukat őrző svédországi magyar diaszpórának.

 

Az idei mártírok istentisztelete több szempontból is különleges évben történik.

 

Az idén 100 éve, hogy az 1920-as trianoni szerződés megszületett. A trianoni diktátum a magyarságnak okozott tragédiája szóban talán kifejezhető, érzésekben és személyes sorsokban azonban biztosan nem. 1920-ban Magyarország területének kétharmadát elveszítette és tízből három magyar idegen országban találta magát. Ennek feldolgozása történelmi távlatokban is embertpróbáló, ha nem lehetetlen feladat.

 

Önök között sokan vannak, akik az anyaországból érkeztek Svédországba, de legalább annyian, akik a trianoni elszakított területekről, és a sors fintora folytán magyarságukat talán először itt, Svédországban tudták teljesen szabadon és korlátok nélkül megélni. Önök közül sokan egyszerre tartoznak a határontúli magyarsághoz és a nyugati diaszpóra magyarsághoz, olyan összetett életutat jártak be, amit svéd szomszédjaik minden bizonnyal elképzelni sem tudnak.

 

Magyarországon 2020. a nemzeti összetartozás éve. Azt üzeni, hogy bármit is írt a történelem, mivel magyarnak születtünk, magyarként egyek vagyunk. A magyarság jövője rajtunk múlik. Annak alakítói mi vagyunk. Személyes és közösségi felelősséggel. A diaszpórában élők esetében ez különösen értékes és fontos feladat. Minden olyan törekvésük, tevékenységük, ami a magyarságot a távolban is megtartja és összetartja, tiszteletet és köszönetet érdemel. Az anyaország igyekszik segíteni a diaszpórában élő magyarságot identitásuk, nyelvük, kultúrájuk megőrzésében, a jövő generációjának való átadásában. De a megvalósítás elsősorban Önökön múlik: a lelkesedésükön, a kitartásukon. A svédországi magyar szervezetek példaértékűek. A Svédországi Magyar Protestáns Közösség pedig még ebben is élen jár. Nincs jobb példa erre, minthogy ma, egy világjárvány közepén, a távolból, de mégis együtt vagyunk.

 

 

A 2020-as év a svéd-magyar kapcsolatok centenáriumát is elhozta. 1920. november 12-én ismerte el Svédország az I. világháborút követő Magyarországot. Az elmúlt 100 évben Európa és országaink is sok mindent megéltek. Hosszú út vezetett idáig, hogy megelégedéssel és örömmel kimondjuk, mindkét ország a demokratikus európai országok közösségébe tartozik, ahol erős önrendelkezés mellett polgáraink maguk döntenek sorsukról, (de ahol egyben szorosan együttműködünk és együtt dolgozunk egy stabil, békés és virágzó jövő érdekében.) A svéd-magyar kapcsolatoknak fontos pillére a svédországi magyarság. Önök mindannyian értékei a svéd társadalomnak is.

 

A két kerek évforduló mellett az Önök szempontjából a mai istentisztelt minden bizonnyal mégis azért valami más miatt olyan különleges. Évtizedeken át a svédországi protestáns és gyakran nemcsak protestáns, hanem minden keresztény hívő lelki gondozását egy olyan csodálatos ember szolgálta, mint Molnár-Veress Pál lelkész úr. Sok-sok év kitartó, lelkes, fáradhatatlan szolgálata után fájó szívvel, de el kell fogadnunk, hogy lelkész úr úgy döntött, hogy a stafétát átadja és visszatér Magyarországra. Molnár-Veress Pál lelkész úr fogalommá vált nemcsak a svédországi, hanem az egész észak-európai keresztény közösségben. Munkáját és erőfeszítéseit a diaszpóra magyarság összetartásában, a magyar nemzeti identitás ápolásában és erősítésében Magyarországon is nagyra értékelik és becsülik, amit Áder János köztársasági elnök úr 2017-ben részére adott állami kitüntetése is bizonyít. Molnár-Veress Pál tanításaira, mély üzeneteire, tiszta hangjára, öblös orgánumára, meleg mosolyára, erős és barátságos ölelésére mindannyian mindig szívesen gondolunk. Biztos vagyok benne, hogy sokan várjuk, hogy őt Magyarországon majd viszontlássuk. Kedves Pali! A köszönet és tisztelet mellett sok boldogságot, örömöt, jó egészséget kívánok neked és kedves feleségednek, Enikőnek. Amit ti tettetek a svédországi közösségért mindig itt marad, arra ez a közösség – biztos vagyok benne – hogy vigyázni fog.

 

Egyben szívből köszöntöm Pőcze István lelkész urat svédországi hivatalába beiktatása alkalmából. Csodálatos, hogy Pőcze lelkész urat Szemerei János a nyugat-magyarországi evangalikusok püspöke iktatja be ma be hivatalába. Szemerei püspök úr abból az egyházkerületből érkezett, ahol Pőcze István magyarországi otthona is van. Felemelő és a helyi közösség szempontjából reményt keltő, hogy Pőcze István lelkész úr elvállalta a svédországi magyar protestánsok terelgetését. Biztos vagyok benne, hogy otthagyni a hazát és Magyarországról elköltözni Svédországba összetett döntési folyamat volt. De abban is biztos vagyok, hogy ebben segített az a tudat, mennyire szükség van rá itt északon, mennyire várják őt és mennyire megszerették őt az elmúlt két évben a svédországi magyarok. A szolgálatkész döntéséért cserébe egy lelkes, összetartó közösség lelki gondozásának állhat ő az élére, ami földrajzi kiterjedésének nagyságában példa nélküli. Lelkész úr eddigi pályája, kiemelkedő munkája, tudományos tevékenysége, tapasztalatai nagyszerűen fogják gazdagítani a svédországi magyar protestánsokat. Pőcze István lelkész úrnak a családom és a magam nevében is sok erőt, jó egészséget kívánok, boldogságot és örömet munkájában. A magyar közösségtől pedig azt kérem, hogy szeressék és segítsék az új lelkészüket, töltse el Önöket büszkeség és melegség, hogy egy ilyen nagyszerű ember vezeti Önöket hitükben.

 

Advent első vasárnapja holnap lesz. Ugyan furcsa időket élünk, amihez mindannyiunknak alkalmazkodni kell, de ezek a furcsa idők sem gátolnak minket abban, hogy bizakodóan tekintsünk előre.

Kívánok mindenkinek boldog ünnepi készülődést!

 

dr. Müller Adrien Magyarország stockholmi nagykövete