Pályaműve:

Vincze János: A magyar-svéd diplomáciai kapcsolatok felvételének körülményei

Bemutatkozása:

1) Mint biofizikus, az orvosi Nobel-díjas Békésy György biofizikust – tartom példaképemnek.

2) 2021-ben lesz 60 éve, hogy Békésy György – 1961-ben – átvette a Nobel-díját. Ezen esemény kapcsán is volt bőven diplomáciai feladata a Stockholmi Magyar Nagykövetségnek.

3) Az 1960-as években a Stockholmi Magyar Nagykövetség sokat foglalkozott Békésy György személyével, mert a hazai titkos szolgálatok, azt óhajtották elérni, hogy hazatelepüljön vagy a későbbiekben azt szerették volna elérni, hogy legalább hazalátogasson.

4) Ezt követően (1961 után) is gyakran foglalkozott a Stockholmi Magyar Nagykövetség Békésy György személyével, mert gyakran látogatott Stockholmba.

5) Az 1970-es években a Stockholmi Magyar Nagykövetség újra sokat foglalkozott Békésy Györggyel, aki 1972-ben Honoluluban elhunyt. Békésy György, hatalmas művészettörténeti műgyűjteményét – végrendeletileg – a Stockholmban székelő Nobel Alapítványra hagyta. Ebből a műgyűjteményből készült kiállítást a svéd király 1974-ben nyitotta meg, melyen a Stockholmi Magyar Nagykövetség is részt vett.

6) Ismereteink szerint, a világ összes Nobel-díjasai közül (eddig kb. 850 személy részesült Nobel-díjban) Békésy György művészettörténeti műgyűjteménye képviseli a legnagyobb értéket, melyet Nobel-díjas adományozott a Nobel Alapítványnak.

7) A Stockholmi Magyar Nagykövetség levéltárában – valószínűleg – az összes elhunyt és élő magyar állampolgárok közül – Békésy György személyéhez kapcsolódik a legnagyobb mennyiségű dokumentum.

8) És még nincs vége a Stockholmi Magyar Nagykövetség és Békésy György kapcsolatának. A magyar kormány és a Nobel Alapítvány között előre haladott tárgyalások folynak, hogy Békésy György művészettörténeti műgyűjteményéből 2022-ben Budapesten kiállítást szervezzenek és ebben, komoly menedzseri szerep hárul a Stockholmi Magyar Nagykövetségre a 2021-es, a 2022-es és 2023-as esztendőkben.